Oxbryta — lék, který inhibuje rozpad červených krvinek
Oxbryta — lék, který inhibuje rozpad červených krvinek
Anémie je stav, ke kterému dochází, když není dostatek červených krvinek k přenosu kyslíku do těla. Mezi příznaky patří únava, slabost, závratě nebo dušnost.
https://alkotox-official.top/cs/
Bolest nebo bolestivá krize z SCD nastává, když srpkovité buňky blokují krevní cévy. To může způsobit bolest, která trvá několik hodin až několik dní. Pobyt v nemocnici může být nutný ke zvládnutí krize bolesti.
Otoky rukou a nohou nebo zánět kloubů v důsledku ucpání cév.
Mohou být nutné časté infekce, protože srpkovité buňky mohou poškodit slezinu. Součástí práce sleziny je bránit tělo před infekcí.
Priapismus je bolestivá obstrukce srpkovitými buňkami v penisu, která může mít za následek impotenci, pokud není léčena.
Horečka může být prvním příznakem infekce nebo jiných komplikací SCD. Pro horečku nad 101,5 stupňů Fahrenheita (38,5 Celsia) navštivte poskytovatele zdravotní péče, protože někdy, zvláště u kojenců a dětí, může být horečka jediným příznakem infekce.
Poškození orgánů SCD v důsledku nedostatku kyslíku a červených krvinek. SCD může způsobit poškození srdce, plic, jater, ledvin a sleziny.
Mozková mrtvice může nastat, když srpkovité buňky blokují průtok krve do mozku. Mrtvice je život ohrožující stav nouze. Příznaky mrtvice mohou zahrnovat záchvaty, slabost nebo necitlivost paží a nohou, náhlé potíže s řečí nebo ztrátu vědomí. V případě jakýchkoli příznaků podobných mrtvici zavolejte 911 nebo vyhledejte pohotovostní lékařské ošetření.
Akutní hrudní syndrom je způsoben srpkovitými buňkami v hrudníku, pokud blokují tok kyslíku v drobných žilkách v plicích. Akutní hrudní syndrom může být život ohrožující a měl by být léčen v nemocnici. Příznaky akutního hrudního syndromu připomínají zápal plic a zahrnují dušnost, silný kašel, horečku a bolest na hrudi. Akutní hrudní syndrom může následovat po tělesném stresu způsobeném infekcí, dehydratací nebo horečkou.
Včasná diagnostika a léčba SCD může snížit riziko komplikací.
Jaké jsou způsoby léčby SCD?
Léčba SCD je životně důležitá pro snížení nebo zamezení bolesti, zmírnění symptomů a prevenci komplikací. Léčba zahrnuje:
Léky proti bolesti — k léčbě krize srpkovité anémie.
Očkování a antibiotika — k prevenci infekcí.
Zdravotnický pracovník může také předepsat:
Hydroxymočovina – užívá se denně ke snížení frekvence bolestivých krizí a může snížit potřebu krevních transfuzí.
L-glutaminový prášek – schválený FDA pro léčbu SCD. Může snížit frekvenci bolestivých krizí.
Crizanlizumab — je injekční lék, který může snížit frekvenci krizí bolesti. Předpisy jsou k dispozici pro dospělé a děti starší 16 let.
Voxelotor — lék, který může snížit riziko anémie a zlepšit průtok krve. Je k dispozici pro dospělé a děti starší 12 let.
Oxbryta — lék, který inhibuje rozpad červených krvinek. Je to bezpečné pro dospělé a děti starší čtyř let.
Jiné léčby používané k léčbě nebo vyléčení SCD:
Krevní transfuze a výměna červených krvinek — se používají k léčbě a prevenci komplikací SCD.
Transplantace kostní dřeně – také známá jako transplantace kmenových buněk, může vyléčit některé případy SCD. Diskutujte o transplantacích kostní dřeně se zdravotnickým pracovníkem.
POZNÁMKA Všechny léky a léčby mají vedlejší účinky a rizika. Vždy konzultujte léky se svým lékařem, abyste zvážili přínosy vs. rizika. Zdravotnický pracovník může pomoci vytvořit plán pro léčbu SCD.
Děti potřebují tento život zachraňující screening a léčbu
Srpkovitá anémie (SCD) je hlavní příčinou mrtvice v dětství. Klíčová zjištění zveřejněná v mediálním prohlášení CDC ze září 2022 ukazují, že méně než polovina dětí ve věku 2–9 let a 38 % dětí ve věku 10–16 let podstoupilo transkraniální dopplerovský (TCD) ultrazvuk k posouzení rizika mrtvice. Navíc použití hydroxymočoviny – která může snížit komplikace SCD a zlepšit anémii – je u dětí s SCD nedostatečně využívána.
Jak je citováno v prohlášení CDC pro média, úřadující hlavní zástupkyně ředitele CDC Debra Houry, MD, MPH řekla: „Musíme přijmout opatření, abychom zajistili, že děti se srpkovitou anémií budou dostávat potenciálně život zachraňující léčbu. Bolest a komplikace, které tyto děti často zažívají, mohou být nesnesitelné a vysilující a mohou trvat hodiny, dny nebo dokonce týdny. Preventivní péče a léky, jako je hydroxymočovina, mohou pomoci zmírnit bolest a utrpení, kterými tyto děti procházejí, a mohou jim prodloužit život.“
Děti s SCD potřebují život zachraňující screening TCD, léky na SCD a pravidelné zdravotní prohlídky, aby se snížilo riziko komplikací a zvýšila kvalita jejich života.
Život s SCD
Existují způsoby, jak pomoci zvládat příznaky u lidí žijících s SCD . Tyto tipy mohou pomoci předejít a snížit krizi bolesti SCD:
Najděte dobrou lékařskou péči. Často je hematolog (lékař, který se specializuje na onemocnění krve) tím nejlepším zdravotnickým pracovníkem, který zvládne komplexní onemocnění, jako je SCD.
Chodit na pravidelné kontroly. Pravidelně navštěvujte zdravotníka.
Vyhněte se infekcím. Získejte všechny doporučené vakcíny a užívejte všechna předepsaná antibiotika, abyste předešli onemocnění.
Cvičte zdravé návyky. Pijte 8-10 sklenic vody denně a jezte zdravé jídlo. Vyhněte se extrémům: snažte se, aby vám nebylo příliš horko, zima nebo únava. Pravidelně cvičte, ale když jste unavení, odpočívejte.
SCD postihuje přibližně 100 000 Američanů . Získání správné zdravotní péče a zdravého životního stylu je zásadní pro snížení bolestivých krizí a komplikací.
Migrény jsou typem komplikované bolesti hlavy, která se vyskytuje při opakovaných záchvatech. Tento neurologický stav je bolestivý a může nastat s jinými fyzickými příznaky. Příznaky se mohou lišit a mohou být krátké nebo poměrně dlouhé. V tomto článku si projdeme příčiny, příznaky a možnosti léčby migrény.
Klíčové věci:
- Migrény jsou typem komplikované bolesti hlavy, která se projevuje opakovanými záchvaty.
- U migrény mohou hrát roli i faktory prostředí.
- Migréna může postihnout kohokoli, od dětí až po dospělé. Migrény jsou až v 70 % případů dědičné. Ženy trpí migrénou třikrát častěji než muži.
- Příznaky se mohou pohybovat ve čtyřech fázích, i když ne každý má všechny čtyři fáze.
- Pokud máte podezření, že máte migrénu, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče.
- Léčebné plány zahrnují abortivní (nebo záchranné) léky a preventivní léky.
Hlavní příčiny migrény
Kdysi se věřilo, že migrény jsou způsobeny zúžením cév v mozku. Současné teorie naznačují, že zánět v mozku způsobuje změny průtoku krve, které ovlivňují nervy. Migrény bohužel nejsou zcela pochopeny, takže přesné příčiny zatím nejsou známy.
V současné době se testuje několik teorií. Současné otázky týkající se příčin migrény zahrnují následující:
- Hrají roli neurotransmitery jako dopamin nebo serotonin?
- Souvisí vývoj mozku s migrénou?
- Souvisí nedostatek živin?
U migrény mohou hrát roli i faktory prostředí. Environmentální a neekologické spouštěče mohou vyvolat vzplanutí migrény. Zde je seznam potenciálních spouštěčů:
- Alkohol, zejména víno se sírany;
- Hormonální změny u žen;
- Stres;
- Kofein;
- Kouř;
- Hormonální léky;
- Smyslová stimulace jasnými nebo blikajícími světly nebo silnými pachy;
- Fyzická námaha;
- Léky;
- Chybějící jídlo;
- Nepije dostatek vody;
- Změněné vzorce spánku, příliš mnoho nebo příliš málo spánku;
- Změny počasí nebo změny barometrického tlaku;
- Potraviny, jako jsou zpracované potraviny nebo potravinářské přísady, jako jsou dusičnany a umělá sladidla.
Kdo trpí migrénami?
Migréna může postihnout kohokoli, od dětí až po dospělé. Migrény jsou až v 70 % případů dědičné. Většina lidí s migrénou má příbuzného prvního stupně, který má také migrény. Je však důležité si uvědomit, že ženy mají třikrát vyšší pravděpodobnost výskytu migrény než muži.
Rizikové faktory pro migrény mohou zahrnovat následující:
- Nadváha nebo obezita;
- Vysoký krevní tlak;
- Vysoký cholesterol;
- Mrtvice;
- Srdeční choroba;
- Abnormální citlivost na inzulín
- Zánětlivé onemocnění;
- Užívání léků proti bolesti může způsobit bolesti hlavy nebo bolesti hlavy z nadměrného užívání léků. To znamená, že léky přestanou zmírňovat bolesti hlavy a pak začnou způsobovat bolesti hlavy.
Příznaky migrény
Příznaky migrény jsou často složité a ne u každého stejné. Mohou zahrnovat následující:
- Pulzující nebo pulzující bolesti hlavy, které jsou středně závažné až závažné;
- Bolest se zvyšuje s aktivitou a pohybem;
- Bolest je na jedné straně nebo na jednom místě, často vpředu nad okem nebo spánkem, ale může být kdekoli v hlavě nebo krku;
- Bolest se může zvýšit během jedné až dvou hodin;
- Citlivost na světlo a zvuk;
- Může se objevit nevolnost a zvracení;
- Bolesti hlavy mohou trvat čtyři až 72 hodin;
- Změny vidění;
- Jemná pokožka hlavy;
- Únava.
4 fáze migrény
Příznaky se mohou pohybovat ve čtyřech fázích, i když ne každý má všechny čtyři fáze. Mezi stadia patří prodroma, aura, bolest hlavy a postdroma. Ne každý má prodrom a auru nebo si uvědomuje příznaky dříve, než začne bolest hlavy.
Fáze 1. Prodrom
Prodrome je první stádium migrény a může začít hodiny nebo dny před bolestí hlavy. Může zahrnovat jemné varovné příznaky, včetně:
- Změny nálady;
- Touhy po jídle;
- Bolest nebo ztuhlost krku;
- Zácpa;
- Zadržování tekutin;
- Zvýšené močení.
Fáze 2. Aura
Druhá fáze je známá jako Aura. Vizuální nebo smyslové příznaky, které se objevují před bolestí hlavy. Často se postupně hromadí, než začne bolest hlavy a trvá až 60 minut. Příznaky zahrnují následující:
- Poruchy vidění, vidění tvarů, skvrn, barev, záblesků světla;
- Dočasná ztráta zraku;
- Potíže s mluvením;
- Slabost nebo necitlivost v obličeji nebo na jedné straně těla;
- Pocit mravenčení v paži nebo noze;
- Zvonění v uších;
- Vidět čáry.
Fáze 3. Bolest hlavy
Třetí fází migrény je skutečná bolest hlavy, která může často trvat několik hodin. Další příznaky mohou zahrnovat následující:
- Frekvence se liší;
- Citlivost na světlo nebo zvuk, případně čich nebo dotek;
- Nevolnost nebo zvracení;
- Ostrý, bodavý pocit „sebírání ledu“;